Šta je holesterol i koje vrste postoje?
Holesterol je vrsta voštane supstance koja se prirodno proizvodi u jetri i nalazi se u nekim namirnicama. To je esencijalna komponenta ćelijskih membrana i potrebna je za proizvodnju određenih hormona, vitamina D i žučnih kiselina. Dok je holesterol neophodan za različite telesne funkcije, visok nivo holesterola može dovesti do nekoliko zdravstvenih problema kao što su bolesti srca, moždani udar i periferne vaskularne bolesti.
Postoje dve vrste holesterola – LDL (lipoprotein niske gustine) holesterol i HDL (lipoprotein visoke gustine) holesterol. LDL holesterol se često naziva “lošim” holesterolom, dok je HDL holesterol poznat kao “dobar” holesterol.
LDL holesterol
LDL holesterol se smatra “lošim” holesterolom jer može doprineti stvaranju naslaga u arterijama. Kada LDL holesterol cirkuliše u krvi, može se zakačiti za zidove arterija i uzrokovati njihovo sužavanje. Ovo sužavanje može dovesti do stanja zvanog ateroskleroza, gde arterije otvrdnu i suze se, smanjujući dotok krvi u srce i druge delove tela.
Visok nivo LDL holesterola je značajan faktor rizika za srčana oboljenja i moždani udar. Ljudima sa visokim nivoom LDL holesterola može se savetovati da promene ishranu, redovno vežbaju i uzimaju lekove koji će im pomoći da smanje nivo lošeg holesterola.
HDL holesterol
HDL holesterol se smatra “dobrim” holesterolom jer pomaže u uklanjanju LDL holesterola iz arterija, tako što ga transportuje nazad u jetru radi obrade i uklanjanja iz tela. HDL holesterol takođe može pomoći u smanjenju upale, što značajno doprinosi srčanim oboljenjima.
Visok nivo HDL holesterola može smanjiti rizik od srčanih bolesti i moždanog udara. Ljudima sa niskim nivoom HDL holesterola može se savetovati da promene ishranu, redovno vežbaju i uzimaju lekove koji će im pomoći u povećanju nivoa dobrog holesterola.
Ukupan holesterol
Ukupni holesterol je zbir LDL i HDL holesterola u krvi. Ukupni nivoi holesterola mogu pružiti opštu sliku nivoa holesterola kod osobe, ali ne pružaju informacije o specifičnim vrstama prisutnih holesterola.
Trigliceridi
Trigliceridi su još jedna vrsta lipida ili masti koja cirkuliše u krvi. Često se mere zajedno sa nivoom holesterola jer visok nivo triglicerida takođe može povećati rizik od srčanih oboljenja.
Trigliceridi se skladište u masnim ćelijama i oslobađaju se u krvotok kada telu treba energija. Kao i holesterol, visok nivo triglicerida može doprineti stvaranju naslaga u arterijama, povećavajući rizik od srčanih bolesti i moždanog udara.
Faktori koji utiču na nivo holesterola
Nekoliko faktora može uticati na nivo holesterola kod osobe, uključujući:
- Ishrana – Konzumiranje hrane koja sadrži mnogo zasićenih i trans masti može povećati nivo LDL holesterola.
- Fizička aktivnost – Redovna vežba može pomoći u povećanju nivoa HDL holesterola i smanjenju nivoa LDL holesterola.
- Težina – Prekomerna težina ili gojaznost mogu povećati nivoe LDL holesterola i smanjiti nivoe HDL holesterola.
- Genetika – Neki ljudi su genetski predisponirani na visok nivo holesterola.
- Starost i pol – Nivo holesterola ima tendenciju da raste sa godinama i obično je viši kod muškaraca nego kod žena.
- Lekovi – Određeni lekovi, kao što su statini, mogu pomoći u smanjenju nivoa holesterola.
Kako smanjiti nivo holesterola?
Važno je preduzeti korake kako bi smanjili nivo lošeg holesterola. Evo nekoliko načina kako to možete da uradite:
- Jedite hranu koja doprinosi zdravlju srca: Smanjite unos zasićenih i trans masti, koje mogu povećati nivo LDL holesterola. Umesto toga, birajte hranu bogatu vlaknima, kao što su voće, povrće, integralne žitarice i mahunarke. Takođe, uključite zdrave masti, poput onih koje se nalaze u ribi, orasima i maslinovom ulju.
- Redovno vežbajte: Redovna fizička aktivnost može pomoći u smanjenju nivoa LDL holesterola i povećanju holesterola lipoproteina visoke gustine (HDL), koji je „dobar“ holesterol. Ciljajte na najmanje 150 minuta aerobne vežbe umerenog intenziteta nedeljno.
- Održavajte zdravu težinu: prekomerna težina ili gojaznost mogu povećati nivoe LDL holesterola. Gubitak težine zdravom ishranom i vežbanjem može pomoći u poboljšanju nivoa holesterola.
- Prestanite da pušite: Pušenje može oštetiti vaše krvne sudove i povećati nivo LDL holesterola. Prestanak pušenja može pomoći u poboljšanju opšteg zdravlja i smanjenju rizika od srčanih bolesti.
- Uzmite lekove ako je potrebno: U nekim slučajevima promena načina života možda neće biti dovoljne da se smanji nivo LDL holesterola. Vaš lekar može vam prepisati lekove, kao što su statini, koji će vam pomoći da smanjite holesterol.
- LIPOTAB tablete: Takođe preporučujemo upotrebu LIPOTAB tableta, koje efikasno smanjuju nivo lošeg holesterola, a povećavaju nivo dobrog holesterola.
- REGULEX Kapsule: Još jedna inovativna metoda kod nas na tržištu, REGULEX Kapsule, ciljano deluju na nivo ukupnog holesterola i smanjuju nivo triglicerida.
Ukratko, smanjenje lošeg holesterola zahteva kombinaciju zdravih životnih navika i medicinskih intervencija ukoliko je potrebno. Promenama u ishrani, rutini vežbanja i opštem zdravlju, možete poboljšati nivo holesterola i smanjiti rizik od srčanih bolesti i moždanog udara.