Prolećno Čišćenje Podruma- Šta Nam je sve Potrebno da bi Podrum Zablistao?
Ove godine proleće nam kuca na vrata malo ranije nego obično. I naravno, nosi sa sobom obilje sunčevih zraka, dobrog raspoloženja i pozitivne energije koja se oseća u vazduhu. Ali, jedna stvar vreba iz prikrajka…
Jedna stvar koje smo svi svesni ali je isto tako svesno odlažemo za poslednji momenat. To je naravno, prolećno spremanje i čišćenje!
Iako tokom cele godine, ljudi koji žive u stanovima zavide onima koji imaju svoj dom, svoju kuću i, naravno, svoj podrum, ovo je trenutak na kojim im nikako ne zavide. Ali prolećno čišćenje je jedan ozbiljan zadatak koji mora da se izvrši kako temeljno tako i pažljivo, i jedan koji obično počinje od podruma.
Ali pre nego što i započnemo to famozno čišćenje, potrebno je napraviti dobar plan kako bi posao obavili što efikasnije i, naravno, brže. U sledećim pasusima ćemo vam predstaviti upravo to – kompletan plan za prolećno čišćenje vađeg podruma.
Podela Poslova
Neizostavni deo svakog plana jedne višečlane porodice je svakako ravnopravna raspodela poslova, da ne bi došli u situaciju da se ukućani prepiru ko je dobio vise a ko manje posla.
Sve su šanse da će vaš podrum (kao i svaki drugi u koji bi se moglo zaviriti), biti prepun stvari od kojih su neke teže a neke lakše. Naš je savet da prvenstveno angažujete muške članove porodice na raščišćavanju gabaritnijih stvari koje vam mogu praviti problem prilikom čišćenja podruma, kako bi bolje organizovali sam proces.
Kada su krupnije stvari uklonjene, lakše je pozabaviti se lakšim, koje možete pomerati sa jednog na drugi kraj podruma tokom procesa čišćenja.
Zatim, treba izdeliti celokupnu površinu podruma na jednake delove i “dodeliti” ih svim članovima porodice.
Pripremanje Opreme Za Čišćenje Podruma
Ovo je korak koji može da dođe pre ili posle podele poslova ali svakako je jednako (ako ne i više) bitan jer pre svega morate dobro da zaštitite sebe. Tu dolaze:
- Rukavice za zaštitu od prljavštine ali i mehaničkih povreda kao što su razne osekotine, razderotine ili nešto bezbolno kao što je lomljenje nokta
- Maske za lice su neophodne da bi zaštitili svoje disajne puteve od čestica prašine i prljavštine ali isto tako od raznih isparenja u zavisnosti od hemikalija koje koristite
- Metle za čišćenje
- Raznorazni džogeri i mopovi koji ce površinama dati završni sjaj
- Zatim dolaze krpe različitih dimenzija i gruboće zavisno od površine za koju se koriste
Za kraj, potrebno je obezbediti pravilno odlaganje smeća i otpada u džakove i kese za smeće koje se potom odlažu do deponije ili najbližeg kontejnera.
Kako Dezinfikovati Podrum Nakon Čišćenja?
Kada su u pitanju prostorije kao što su podrumi, ostave (ili potkrovlja ili tavani o kojima nećemo pričati u ovom članku), izuzetno bitna stvar je i pravilna dezinfekcija prostora. Zašto?
Podrum je, po svojoj prirodi mračno i vlažno mesto i kao takvo izuzetno pogodno za razvoj raznih mikroorganizama, virusa i bakterija. A kako je i mesto u koje se retko zalazi, može da predstavlja potencijalnu opasnost za vas ili člana vaše porodice koji, pored stvari po koju je došao u podrum, moze da “završi” sa još nekom koja je potencijalno opasna po zdravlje.
Iz ovih razloga važno je brinuti o i na pravi način uraditi dezinfekciju podruma. To se po pravilu radi na tri načina:
- Mehanički – ovo je postupak koji obuhvata sve vaše dosadašnje napore kao što su usisavanje, čišćenje, ribanje, brisanje, krečenje, odnosno mehaničke metode koje ste koristili za ukljanjane nečistoće i sređivanje svog prostora
- Fizički – fizička dezinfekcija prostora podrazumeva korišćenje toplote i ultraljubičastih zraka za ukljanjanje štetnih mikroorganizama i
- Hemijski – hemijski način dezinfekcije je i onaj završni, presudni gde koristimo antiseptička i dezinfekciona sredstva koja će delovati direktno na mikroorganizme i uništiti ih
Da Li Je Potrebna I Deratizacija Podruma?
Deratizacija podruma je metoda uklanjanja glodara iz vašeg podruma i, ako postoji potreba za njom, svakako se može primeniti! Međutim, ona se malo razlikuje od dezinfekcije koju treba sprovesti nezavisno od “vidljivih” tragova koji bi vas usmerili u njenom pravcu.
Sa deratizacijom je drugačije jer ćete u ovom slučaju videti i primetiti fizičke ostatke koji su ostali iza glodara ili, u još nepovoljnije slučaju, otkriti njihove jazbine, otkriti štetu koju su naneli vašim uređajima ili potrepštinama koje se u podrumu nalaze… ili ćete jednostavno primetiti ove male napasti kako nonšalantno vršljaju po vašem podrumu, bez straha za sopstvenu bezbednost.
Tada ih treba saseći u korenu i obaviti pravilu deratizaciju podruma kako bi bili sigurni da smo ih uklonili i da se više neće vratiti!